Yalnızlıktan hoşlanmıyorsanız evlenmeyin

Çehov üstadın kafada şimşekler çaktıran özlü sözü. Bu sözü ilk kez duyan kişi haa? der, ardından onun yerini bir ne? sorusu alır, son olarak hıımmm diyerek nokta konulur. Vaktiyle Peyami Safa beyefendiciğim de bir akşamdı nam matbusunda buna benzer bir lâkırdı ettiydi. Şöyle bir kıyıcığa ilişivereyim de astarını üleşeyim bu sözün hemence…

İnsanlar yalnız kalmaktan korktukları için evlenirler, ama evlendiklerinde hepten yalnızlaşırlar.”

İşte zurnanın zırt dediği yer erenler. Acaba bedi server ufarak bir intihâle zeyrek şuurunu da katarak, bu söze başka bir boyut kazandırmış olabilir mi? Olabilir elbet. Yapmışsa da ruhuna rahmet devrilsin, mekânı cennetten bir cüz olsun, sefâsı olsun. Konudan sapmayalım, ne diyorduk? Ha evet, çehov!

yalnizBozkırın yakışıklı çehov’u, evlenince ıssızlaşan ve hepten kendi içine kaçan insanları pek de iyi tahlil etmiş bu sözüyle, amenna. Evlendikten sonra yalnızlıkları daha da pekişen, lâkin evlilikleri süresince bu gerçeği gizlemekçün mütenevvi ruh hâllerine bürünen dostlarıma baktıkça, işbu iki söz dönüp duruyor çın çın usumda. Akabinde derin bir tefekkür anaforu, karanlık elini uzatıp ensemden tuttuğu gibi içine çekiyor beni. Hemen oracıkta, patilerini karnının altında toplayan kedilere öykünüp, gözlerimi kısarak düşünüyorum; peki bu evlilik denen çoğalma ritüeli, birken iki edende beşeri, nasıl olur da yalnızlaştırır hatunu ve er kişiyi?

Kanaatim odur ki; evliliğin yaradığı, eksik yanlarını eşiyle tamama erdirmiş, eksikken tam olmuş beşerler de vardır elbet. Çehov abi kadar da karamsar olmamak gerek. Bak görüyor musun çehov abi? Umudu dürttüm umutsuzluğu yatıştırdım ya azıcık, içine düştüğüm o karanlık tefekkür anaforu bir anda aydınlandı ve clementine’i malmoth’un kötü emellerinden kurtaran peri hemera, beni de şeffaf balonuna atıp kurtardı (:

Seda Acepli hakkında 16 makale
Kahramanmaraş haber editörü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*