Ketem başarısına başarı katacak

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yürüttüğümüz kanser kontrol programı kapsamında; KETEM bünyesinde taramalar ve farkındalık faaliyetleri yürütüyor ve bu hizmeti İlimiz merkezinde bulunan KETEM bünyesindeki bir adet analog Mamografi cihazı ile yapıyorduk, ayrıca tarama hizmeti haricinde hastane poliklinik çekimlerini de biz karşılıyorduk. Yıllık yaklaşık 70.000 kişiyi taramamız gerekirken bu imkanlar yetersiz kalıyordu.

Valiliğimiz; ilimizin bu ihtiyacı karşısında büyük destek göstererek il özel idaresi aracılığıyla kurumumuza 1.575.000,00 TL’lik bir bütçeyle İki adet son sistem dijital mamografi cihazı ile iki adet sıfır 20 kişilik minibüs almıştır. Cihaz ve araçlarımızın birisi Merkez KETEM diğeri Elbistan KETEM’ de konuşlandırılmış olup tüm ile hizmet sunmak amaçlanmıştır.

Merkez KETEM hizmet binamız daha önce Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim ek hizmet binası bünyesinde iken taramalardaki artışı karşılayabilecek fiziki ve teknik altyapı kapasitesini artırmak sureti ile İl Merkez ve Elbistan ilçemizde yeni KETEM hizmet merkezlerimizi oluşturduk. Böylelikle vatandaşlarımızı en modern ve kaliteli hizmet almasını sağlayacak ve her vatandaşımıza kendini özel hissettirecek ortamlar hazırladık.

Alınan bu yeni mamografi cihazlarımız, normal grafilere nazaran yaklaşık 10 kat daha düşük radyasyon dozu ile çalışmakta olup görüntü kalitesi de normalden çok yüksektir. Ayrıca bu cihazlarımız ile tomosentez özelliği sayesinde tomografi düzeyinde çekimler yapılabilmektedir.

Valiliğimiz desteği ile alınan son model konforlu iki araç ile tüm ilimiz genelinde köy ve beldelerden başta olmak üzere vatandaşlarımızı KETEM hizmet binalarımıza taşıyor, taramalarını yapıp öğle yemeklerini ikram ettikten sonra tekrar evlerine bırakıyoruz. Amacımız ilimizdeki bütün vatandaşlarımızı kansere karşı korumaktır. Bu gaye ile çalışıyor ve elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz.

İlimizdeki 40 yaş üstü kadınları meme kanseri, 30 yaş üstü kadınları rahim ağzı kanseri ve 50 yaş üstü kadın ve erkekleri bağırsak kanser tarama programı için Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’ne davet ediyoruz.

ketem-konu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*