Teknolojik gelişmelerin yaşantımıza olumlu olumsuz etkileri

Merhaba sevgili arkadaşlar. Kahramanmaraş haber yönetimi olarak bu gün sizlere teknolojik gelişmelerin yaşantımızda meydana getirmiş olduğu olumlu ve olumsuz etkilerden bahsedeceğiz. Bu sayede teknolojiyi kullanım odaklı olarak hayatımıza uygulamaya başlayabiliriz. Teknolojinin hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri şöyle sıralanabilir;

1) OLUMLU ETKİLERİ:

a) Üretimi arttırdı: Teknolojik gelişmeler üretilen ürün ve dolayısıyla sağlanan hizmetlerin miktarını olumlu yönde arttırmıştır. Eskiden bir ürün üretmek için günlerce uğraşılması gerekirken, teknolojinin sağladığı makineleşme ile bu süreler azalmakla kalmamış, üretim maliyetleri düşürülmüş ve aynı zamanda üretim hızı ciddi ölçüde arttırılmıştır.

b) İş imkanlarını arttırdı ve yeni iş alanları oluşturdu: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni iş dalları ortaya çıkmıştır. Basit bir örnek verecek olursak; Bilgisayarın yaygınlaşması ile; yedek parça ve tamir hizmetleri önem kazanmıştır. Bilgisayar üzerinden yapılan çeşitli programlama ve yazılım hizmetleri birçok kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

c) İş hayatındaki verimliliği arttırır: Teknolojinin gelişimi ile çoklu ortamlar kullanılarak, planlı çalışma iş hayatına uygulandı ve çalışanların verimliliğini arttırdı. Yeni teknolojiler ile çok karmaşık ve zor olan işlemler sadece bir düğmeye basılarak yapılır hale geldi. İnsanlar teknolojik gelişmeleri kendi iş yerinde ve evlerinde kullanarak verimliliklerini arttırdı.

teknolojik-olumsuzlukd) İnsanların daha rahat yaşamasına olanak sağlar: Teknolojik gelişmeler sayesinde yapılması çok güç olan işler kolayca yapılabilir. Zaman alan birçok iş teknolojik gelişmelerle kısa sürede yapılabilir. Örneğin tarımda makineleşme ile onlarca insanın uzun sürede yaptığı işi bir makine ile kısa sürede tek bir kişi yapabilir. Buda diğer insanların farklı alanlara yönelerek hem üretimi arttırması hemde dolaylı olarak hayat standartlarının yükselmesini sağlar.

e): İş gücü miktarını azaltır: Gelişen ve gelişmeye devam eden dünyamızda nüfus bakımından zayıf olan ülkeler özellikle yapılması zor işlerde teknolojik gelişmeleri kullanılarak ihtiyaç duyulan iş gücünü açığa çıkarırlar. İnsanların kullandığı bu teknolojiler insanlardan duyulan iş gücü miktarını azaltır.

2) OLUMSUZ ETKİLERİ
a) Çevresel sorunlar üretir: teknolojik gelişmelerin hepsi olmasa da birçoğu çevre için ciddi derecede tehlike açığa çıkarmaktadır. Her yıl trafiğe çıkan araçlardan çıkan egzoz gazı ozon tabakasının incelmesine sebep olmakta dünya hayatını riske atmaktadır. Özellikle fabrika bacalarından çıkan zehirli gazlar atmosferimizi kirletiyor. Yine bu fabrikaların atık suları göllere ve denizlere karıştırılarak hayvan yaşamını da riske atmaktadır. Ziraat ilaçları derelerde yaşayan bir çok hayvan türünü zehirleyerek öldürmektedir.

b) İşsizlik: Kalabalık ülkelerde kullanılan teknolojik gelişmeler iş-gücü açığını kapatarak işsizliğe yol açar. İnsanların yaptığı birçok işi makineler yaptığından dolayı insanlar geçimlerini sağlamak için kendilerine yeni iş alanları aramak zorunda kalırlar.

c) Kaynakların yetersizleşmesi: Teknolojik gelişmelerin sağladığı hızlı üretim paralel olarak hızlı tüketim demektir. Bütün üretimler için kullanılan kaynaklar bu seri üretim ve tüketim çılgınlığı karşısında hızlıca azalır ve yetersizleşir. Kullanılabilir yer açmak için ormanlık alanlardaki kesilen ağaçlar buna örnek gösterilebilir.

d) Sosyal sorunlar: Teknolojik gelişmeler çok kez sosyal sorunların sebebidir. Örneğin; bilgisayarın hayatımızda yaygınlaşması sonucunda insanlar diğerleri ile iletişimini kesmiş veya kısıtlamıştır.

Uykusuz Grafiker hakkında 25 makale
Kendi halinde takılan ve hoş beş yazılar yazan uykusuz adam.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*