Okuyucusundan firarperest yazar

Nasıl desem nasıl başlasam bilmiyorum. Tesadüf oldu Elif Şafağın “Firarperest” isimli eserini tamamen okudum. Tamamen okudum ve beğenmedim. Bu kadar belirgin bir cinsiyet ırkçılığının ne önemi var bilmiyorum. Dünya statüsünde genel olarak yaşanan birtakım negatif olayların nasıl ustaca cinsiyet ırkçılığına bağlandığının en bariz örneğini görmek istiyorsanız sizde hemen bu eseri okumalısınız.

Toplumun cehaletinden çıkagelen birtakım olaylar elbette ki bir ırkı veya cinsiyeti etkileyebilir. Ama hangi insan bunu kadınlar lehine daha doğrusu cinsiyet lehine yoğurup haklılığını savunabilir? “Biz kadınlar şöyleyiz böyleyiz…” diye cümleye başlayıp, yazıp çizip “toplumla iç içe olmalıyız…” şeklinde cümleyi tamamlamak hangi mantığa uygundur? En başta zaten ayırımcılığı “Siz kadınlar…” yapıyorsunuz! Yani “Siz kadınlar…!” çözümlerinizi aslında kendiniz bulabilir(miş)siniz, sizin için diğer cinsiyetin yada karşınıza aldığınız bir toplumun düşüncelerinin pekte önemi yok(muş). Herhalde siz-biz diye ayırırsak, özel bir maharet olmadan bu sonuçlara ulaşabiliriz?

Hindistan’da ve Çin’de henüz doğmamış kız bebeklerin yaşama hakkının elinden alınması bir insanlık ayıbıdır. Konu çok muazzam ancak bu insanlık ayıbının, kadının kamusal alanla ve doğrudan kadınlarla nasıl bir ilişkisi olabilir ki? Kadınların bir toplumda veya kamusal alanda sayıca fazla olmasının toplumu mutlu edebileceği düşüncesi nasıl bu konuyla ilişkilendirilebilir?

“Amaç toplumu bilinçlendirmek mi?” “Yoksa cinsiyet ırkçılığı için malzeme toplamak mı?” Diye sormazlar mı? Daha doğrusu kamusal alanda kadın mutluluk saçınca Hindistan’da ve Çin’de yakışıksız olan bu durum son mu bulacak? Kadının mutluluk saçabileceği kamusal alanda ortamı yumuşatacağını o insanlara söylesek mesela? “Aaa gözümüz açıldı.” “Biz bunu düşünememiştik.” Filan mı diyecekler? İşte söz konusu düşünce onlara bu şeyi söylemek kadar saçmadır.

Hani her şeyi bir kenara bıraksam da kamusal alanda kadının önemini anlatan bir yazı yazsam, herhalde en çok erkeklerden bahseder ve erkeklerle ilgilenirdim diye düşünüyorum. Kadın kamusal alanda yeteri kadar rahat değilse bunun sorumlusu öldürülen bebekler yada kadınlar değil genel olarak erkekler ve toplumdur. Daha en baştan alakası olmayan bir konuyu acımasızca cinsiyet ırkçılığına dayatan bir eseri okumak ve onu normal karşılamak her insanın başarabileceği bir iş değil… Belki erkek değilde egoist bir kadın olsaydım bunu normal karşılayabilirdim. (:

Bu nedenlerden dolayı bu esere eleştirel bir yorum kattım. Umudum yazarın diğer eserlerinde bu tür bir tutum ile karşılaşmamaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*