Mükemmel değiliz ama

Ana Sayfa » Ekonomi » Mükemmel değiliz ama
Paylaş
Tarih : 22 Temmuz 2013 - 23:35

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Birçok sorunu çözdük. Ancak, yapılacak çok şey var. Hatalarımız olabilir. Mükemmel değiliz! Ama samimi bir şekilde ülkemiz için çalışıyoruz” dedi.

Bakan Şimşek, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da açıklamalarda bulundu. Tasarrufları artırmak için emeklilik fonlarına konulan her 100 TL’ye 25 TL destek verdiklerini belirten Şimşek, “Yatırımı, istihdamı ve ihracatı destekliyoruz. Ülkemiz 1980 – 2002 döneminde ancak 14.8 milyar dolar küresel doğrudan yatırım çekti! 2003-12 döneminde ise yaklaşık 123 milyar dolar!” ifadelerini kullandı.

Şimşek, savunma sanayisinde 2002 yılında yüzde 75 olan dışa bağımlılık oranını yüzde 50’nin altına çektiklerini belirterek, “Önemli savunma sanayisi ihracatçısı konumuna geliyoruz. Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranını yüzde 1 civarına çıkartarak nerdeyse ikiye katladık! 2023’te yüzde 3 seviyesine çıkartmayı hedefliyoruz!” diye konuştu.

Türkiye’nin 2012’de 188 ülkeye 15 milyar dolar değerinde 1663 çeşit tarım ürünü ihracatı gerçekleştirdiğini hatırlatan Bakan Şimşek, “Cari açığı azaltmak için gerekli tüm yapısal reformlar uygulamaya konulmuştur. Yapısal dönüşüm zaman alıyor. 2013’te ürettiğimiz mini uydunun 1 kilosu ~ 6 ton tekstil değerindedir. Katma değer zincirinde yükselmeliyiz” şeklinde konuştu.

Enerji ithalatının 2002’de 9 milyar dolar iken 2012’de 60 milyar doları aştığını kaydeden Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: “25 TIR mermer bloğunun ancak 1 tomografi cihazı ettiği bir çağdayız! O nedenle şirketlerimiz Ar-Ge yapsın diye yüzde 200 vergi teşviği veriyoruz. Ülkemizin suyunu, rüzgârını, güneşini ve kömürünü enerjiye dönüştürmek için ne gerekiyorsa yaptık, yapıyoruz. Nükleerde birkaç adım attık. Vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 22’sini 2013’te eğitime harcayacağız. Rekabet gücümüzü artırmak için son 10 yılda altyapıya 90 milyar dolar harcadık. Yeni teşvik sisteminde stratejik ürünlerin (yüksek oranda ithal ettiğimiz) imalatına nerede olursa olsun 5. bölge teşviği getirdik!”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gölevez ekimi gerçekleştirildi!
Gölevez ekimi gerçekleştirildi!

İlimizde ilk defa ekimi yapılan gölevez, Türkoğlu ilçesi uzunsögüt mahallesinde Türkoğlu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce

Kahramanmaraş’ın hedefi ilk 10
Kahramanmaraş’ın hedefi ilk 10

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen iftarda konuşan KMTSO Başkanı kemal Karaküçük “”Kahramanmaraş bugün Türkiye’nin

Balık fiyatları düştü
Balık fiyatları düştü

Ramazan sofralarında pek tercih edilmediği için fiyatlarında düşüş görülen balığın ucuzlaması dar gelirli vatandaşları sevindiriyor. Geçimini

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

REKLAMLAR

KÖŞE YAZARLARI