5 adımda facebook şifre kırma hesap güvenliği

Merhaba arkadaşlar. Bu gün bu konumuzda size facebook şifre kırma olaylarından nasıl korunacağınızı ve hacker diye tabir ettiğimiz sanal korsanların izlediği yöntemleri anlatacağım. Bir facebook hesabının nasıl kırılacağını bilmek demek aynı zamanda o hesabın nasıl güvene alınacağını bilmek demektir. Bunu bir köşeye yazalım. Yani arkadaşlar kısaca, bir sistemin açıklarını kapatmak istiyorsanız o sistemin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Aynı şekilde açık bulmak istiyorsanız da bunu bilmeniz gerekir.

1) Zor şifre seçimi: İlk adımda hacker diye tabir edilen bu insanlar çeşitli program veya online şifre kırma siteleri aracılığı ile binlerce şifreyi bir proxy sunucu kullanarak hesabınızda denemektedir. Anlamadınız mı? Sorun değil. Yazının devamında bu konulara daha detaylı bakacağız. Yukarı da da bahsettiğim gibi bir proxy sunucu kullanarak hesapta deneme yanılma yöntemiyle şifre kırmaya çalışırlar. Bunun için illa ki yazılım bilginiz olması gerekmiyor. Bu işi yapan çeşitli facebook şifre kırma siteleri mevcut. Bu siteleri kullanmak suretiyle denemeler yapılabilmektedir. Ancak bu sitelerin hepsi ne yazık ki doğru çalışmamaktadır. Bu yüzden hacker’lar doğru çalışan siteyi bulana dek deneyeceklerdir. Çünkü çoğu hacker’ın elinde bu denemeler için yazılımlar yoktur. Özetle birinci adımda şunu anlayabiliriz. Şifremiz her zaman deneme/yanılma ile bulunamayacak kadar zor olmalıdır. Atıyorum Hopdeb@k!m333 gibi… Adım 2 de daha detaylı anlayacaksınız.

Örnek bir şablon:
facebook-sifre-kirma

2) Bilgileri koruyun: Bu adımda hesabınızda telefonunuzun ekli olması ve olmaması durumu vardır. Çoğu zaman hacker’lar yukarıdaki yöntemlerle şifrelerini çaldığı hesapların telefon numaralarını değiştirirler. Bunu yapmalarındaki sebep hesabın tekrar geri alınmasını sağlamaktır. Ancak siz hesaptaki telefon numaranızı güncel tutarsanız çalınan bir hesabı geri alma olasılığınız mevcuttur. Eğer önemsemezseniz bu durum hesabınızı asla geri alamamanıza kadar gidebilir.

3) E-posta adresi önemlidir: Bazı kullanıcılar facebook hesabı açtıktan sonra e-posta adreslerine bir daha giriş yapmamaktadır. Giriş yapılmayan e-posta adreslerini çoğu mail sağlayıcıları siler. Sizin kayıt olduğunuz e-posta adresiniz silindiği için başkası o adresi alabilmektedir. Hacker grubu bu durumlarda sizin facebook adresindeki e-posta adresinizi öğrenmeye çalışacaklardır. Siz bu adresi gizleseniz de çoğu zaman bunu bulabilirler. Aynı şekilde facebook e-mail bulma yöntemlerini insanlara açıklayan birçok site bulunuyor. Hatta bu yöntemlerden birisi hala açıktır ve burada bu yöntemi kullanıcıların güvenliği için yazmıyorum. Dediğimiz gibi bu yöntemlerle adresinizi bulup silinen e-posta adresini kendi isimlerine kaydederlerse şifre sıfırlama bağlantısı da talep edebilirler. Bu da şifrenizin ve kişisel bilgilerinizin çalınması ile sonuçlanır.

4) IP kopyalama ve modeme girme: Bu yöntem de sık kullanılan yöntemler arasındadır. Bir çok site kullanıcılarına link verir ve o linkte tıklayanların ip numaralarını link sahibine iletir. Bu yolla size link verebilirler ve ip numaranız ellerine geçtiğinde çeşitli port numaraları ile modeminize erişmeye çalışacaklardır. Günümüzde hala çoğu firma modeme şifre koymamaktadır. Veya default şifreler yapmaktadır. Örneğin; admin ttnet 123456 gibi. Bu tür şifreler modemin marka modeline göre bulunmaktadır. Bu yüzden modeminizin şifresini güncel tutunuz ve size link veren kişileri tanımıyorsanız tıklamayın.

5) Fake sayfalar ve diğerleri: Son yıllarda çok kullanılan bir diğer yöntemde sayfa beğendirme gibi çeşitli uygulamalar adına sayfalar düzenleyerek bunu bilgisayarında veya başka bir yerde host ederek sizi facebook fake sayfa adresine yönlendirebilirler. Bu sayfada sizden facebook kullanıcı adınız ve şifreniz istenecektir. Bu gibi durumlarda hemen tarayıcıdaki adres çubuğuna bakınız. Eğer orada faebook.com yazıyorsa şifrenizi girin aksi halde sayfayı terk edin.

Son olarak unutmadan eklemek gerekirse; facebook veri gizlilik ilkelerini hatırlatmakta fayda var. Bu bölümü takip ederek gizlilik hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Facebook hakkında daha fazla bilgi için ansiklopedik bilgi Wikipedia Facebook sayfası. Bir başka makalemizde görüşmek dileğiyle…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*